Witaj w podręczniku użytkownikaprogramu do Nawigacji GPS - Dotwalker. Dokument ten powstał, aby pomóc w zrozumieniu działania tej przydatnej aplikacji, a także sprawić aby korzystanie z niej było przyjemne i efektywne. Treści w nim zawarte pochodzą z dwóch podstawowych źródeł:

  1. anglojęzycznej strony projektu dostępnej pod adresem: http://www.dotwalkerpro.com/dw/dotwalker_en.html ,
  2. niezliczonych dyskusji, spostrzeżeń i dzielenia się doświadczeniami, polskich użytkowników Dotwalkera
>

Czym jest Dotwalker?

Dotwalker to program produkcji firmy ACE Design s.r.o. dedykowany niewidomym użytkownikom telefonów z systemem Android na pokładzie. Jest on jedyną tekstową, bazującą na systemie android dostępną dla osób niewidomych, aplikacją do nawigacji GPS. Program w odróżnieniu od pozostałych narzędzi nawigacyjnych nie generuje na bieżąco graficznej mapy. Sprawia to iż zużywa niewiele baterii. Zamiast tego, interesujące nas informacje, wyświetlają się w postaci komunikatów tekstowych, odczytywanych przy pomocy wbudowanego w system screenreadera "talkback".
>

Co potrafi Dotwalker?


Aplikacja potrafi uzyskać dane nawigacyjne z:

  1. map Google,
  2. projektu Open Street Map,
  3. Możliwy jest również import danych z udostępnianego przez Grzegorza Złotowicza, a znanego z Loadstone zbioru punktów UMP. Służy do tego odrębna aplikacja, link do której znajduje się w sekcji "przydatne linki" nna stronie głównej.
  4. Dotwalker pokaże nam również najbliższe "miejsca Google", Mogą to być sklepy, szpitale, bankomaty etp.

Jak to działa?

Dotwalker w odróżnieniu od powszechnie znanej aplikacji nawigacyjnej, bazującej na systemie Symbian - Loadstone GPS, nie posiada baz. Pracuje natomiast na trasach i punktach. Za "bazę" autor przyjął całą mapę Google, lub dane uzyskane z projektu Open Street Map. Program generuje z nich trasę (zbiór punktów) po której chce nas prowadzić. Aplikacja posiada 3 podstawowe tryby pracy:

  1. Tryb "najbliższe" (służący do rozglądania się po okolicy)
  2. Tryb tras, umożliwiający przemieszczanie się między poprzednim, bieżącym czy następnym punktem).
  3. Tryb kompasu.

>

Wszystkie wymienione powyżej warianty pracy z Dotwalkerem (zarówno w wersji demo jak i Pro) omówione będą w dalszej części podręcznika.

Wersje Dotwalkera

Aplikacja dystrybuuowana jest w dwóch wersjach: bezpłatnej demo, autorstwa Libora Douska, oraz płatnej - pro, (Rozpowszechnianej przez firmę ACE Design s.r.o.) kosztującej ok. 70 pln. Różnice między nimi sąogromne. Demonstracyjna wersja aplikacji ma ograniczenie liczby punktów na trasie (30 punktów), pozbawiona jest także funkcjonalności sieciowych takich jak miejsca Google, wyznaczanie tras (zarówno z Google jak Open Street Map). Nie pozwala także na korzystanie z opcji śledzenia. W niniejszym podręczniku postaram się udowodnić jednak, iż nawigacja przy jej pomocy jest nie tylko możliwa ale i efektywna.

Mam nadzieję, że po uważnej lekturze zamieszczonych na tych stronach porad, uznacie, że Dotwalker jest aplikacją wartą uwagi i podobnie jak ja, zaczniecie uważać, że: "w Dotwalkerze da się zrobić wszystko.... a jeśli czegoś się zrobić nie da.... pomyśl nieco dłużej, a gdy to też nie przyniesie skutku ..... napisz do autora".

pierwsze uruchomienie programu>
Powrót do strony Głównej>